TİM İnovalig Şampiyonlar Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Yapıldı

  • Etkinlikler
tim-inovalig-odul-02

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından şirketlerin hem inovasyon yetkinlikleri kapsamında yarışmaları hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı elde etmesi amacıyla her yıl düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonlar Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı ödül törenine, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katıldı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ödülleri kazanan kişileri, kuruluşları ve firmaları tebrik ettiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin geleceği için çalışan, düşünen, üreten ve özgür fikirleriyle çığır açan Türk firmalarına şükranlarını sunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:


Cumhurbaşkanı
Recep Tayyip Erdoğan

“İnovasyonun yeni yüzyılı teması altında gerçekleştirilecek etkinliklerin önümüzde yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Her yıl farklı bir temada düzenlenen İnovasyon Haftası, hem Türkiye'nin zengin birikimini, hem potansiyelini, hem de çoğu kere mahdut imkanlara rağmen şirketlerimizin elde ettiği başarıları ortaya koyuyor. Burada paylaşılan her bir başarı hikayesiyle milletimizin zorluklar karşısında pes etmeyen, çelikten iradesine bir kez daha şahit oluyoruz.”

Türkiye'nin, gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı derinden sarsan Covid salgınını güçlü sağlık ve üretim altyapısı sayesinde en az hasarla atlattığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu zorlu süreçte şirketlerin üretime, ticarete ve istihdama devam edebilmeleri noktasında tüm teşvik ve destek mekanizmalarını hayata geçirildiğini belirtti. Erdoğan, Yaşanan süreçte firmaların üretmeye devam ederek yeni pazarlar bulduğunu ve yaşanan krizi fırsata çevirdiklerine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

“İhracat rakamlarından büyüme ve istihdam oranlarına birçok temel veride bunun müspet yansımalarını gördük, görüyoruz. Salgına rağmen ekonomik büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren dünyada sayılı ülkelerden biriyiz. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11,4'lük büyümeyle G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. Bunu da birilerinin iddia ettiği gibi tüketime dayalı değil, üreterek başardık. Bu büyüme oranına ulaşılmasında mal ve hizmet ihracatının katkısı 5,3 puan gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Küresel düzeyde resesyon endişesinin arttığı bir dönemde 2022 yılının ilk üç çeyreğinde ekonomik büyümemiz devam etti. İhracatımız her ay rekor kırarak 255 milyar dolarlık yıl sonu hedefimize inşallah yaklaşıyoruz.”


Ticaret Bakanı Mehmet Muş

Törende konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş da “Dünya ihracatından daha fazla pay alabilmenin yolu Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye dayalı üretim ile markalaşmadan geçmektedir. Bakanlık olarak yatırım, üretim, ihracat zincirinin ekonomik büyüme ve istikrar için kritik olan ihracat halkasında muhtelif politikalar ve desteklerle aktif şekilde görev alıyoruz. Bu itibariyle inovasyona büyük önem atfediyor, firmalarımızın tasarıma dayalı ve markalaşma yönü öne çıkan faaliyetlerine yönelik tasarladığımız devlet destekleriyle küresel pazarlarda boy göstermelerini sağlıyoruz" dedi.


TİM Başkanı Mustafa Gültepe

TİM Başkanımız Mustafa Gültepe de törende yaptığı konuşmada, “TİM’in vizyon ve misyonunu güncelledik. Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına katma vizyonu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rotamız belli! Gerektiğinde rüzgarı arkamıza alarak; gerektiğinde dalgalarla mücadele ederek hedefimize ulaşacağız” dedi. Gültepe “Hedeflediğimiz ihracat rakamına ulaşmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu hedefin arkasında katma değer var, istihdam var ve hepsinin itici gücü inovasyon var. Küresel yarışta en önde yer alabilmenin yolu; kendi teknolojimizi var etmekten, o teknoloji ile üretmekten ve ürettiğimize değer katıp ihraç etmekten geçiyor.” diyerek küresel pazarda rekabetin içinde yer almak için inovasyonun önemini vurguladı.

Bakan Muş'un konuşmasının ardından, İnovalig KOBİ ölçeğinde 5 farklı kategori şampiyonu, toplam 25 firmaya TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından ödülleri takdim edildi.