TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Liseli Gençlerin Projelerini Ödüllendirdi

  • Etkinlikler
tobb-projektor-projesi-01

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulunun, İstanbul Valiliği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği ‘TOBB Projektör’ projesinin ödül töreni yapıldı. Düzenlenen törende liselerde girişimcilik kültürünün gelişmesini, araştıran ve üreten gençlere destek olunmasını amaçlayan projede finalist 50 proje arasından dereceye giren 10 projenin ödülleri sahiplerini buldu.

TOBB İstanbul Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül ev sahipliğinde gerçekleşen ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı’nın de bulunduğu törene İSO Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Keleş, İSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çetin de katılarak öğrencilerin mutluluğunu paylaştı. Törene ayrıca işadamları, STK temsilcileri ile liseli gençler, öğretmenleri ve aileleri katılım gösterdi.

Öğrencilerin heyecanı törene yansırken, 613 proje arasından birinci seçilen proje; iletişimini konuşarak veya vücut hareketleri ile sağlayamayan felçli bireylerin göz kırpma davranışıyla uyumlu gözlük tasarımı sayesinde isteklerini ifade etmesine olanak sağlayan Göz Kırp isimli Pertevniyal Lisesi’nin projesi oldu.


İSO Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Keleş (soldan üçüncü) gen girişimcilere ödül plaketlerini verdi

Şampiyon öğrenciler; Yağız Gürarslan, Mehmet Emre Çankaya, Hasan Altan Turan, Kerem Yazıcı’dan ve öğretmenleri Esra Gürbüz’den oluşan Los Pollos Hermanos takımının ödül ve madalyalarını; İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı ile TOBB İGGK İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül birlikte verdi. Finalist 3 projeye para ödülü verilirken, ayrıca ilk 10 projenin de ticarileşmesi için destek sözü verildi.

FİNALİST 10 PROJEYE YATIRIM SÖZÜ VERİLDİ

İstanbul’da eğitim veren resmi ve özel tüm liselere ulaşılarak hazırlık süreci yürütülen projeye toplam 613 başvuru yapıldı ve 45 kişiden oluşan değerlendirme kurulu tarafından finalist olan 50 proje belirlendi. Projelerde yer alan toplam 200 öğrenciye ‘Girişimcilik Eğitimi ve Deneyim Paylaşımı’ sertifikalı eğitimler verildi. Ödül töreninde dereceye giren ilk 10 projeye ticarileştirilmesi için destek olunacak. İlk 3 takımın para ödülüyle ödüllendirildiği törenin sunuculuğunu Hop Dedik Ayhan olarak tanınan ünlü radyo programcısı Ayhan Alptekin yaparken, salondaki liseli gençlerin heyecanına ortak oldu.


TOBB İstanbul Genç Girişimciler
İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül

Törende konuşma yapan TOBB İstanbul Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül, katılımcı tüm projeleri kutlayarak tebrik etti ve projeye dahil olan liseli gençlerin girişimcilik süreçlerini destekleyeceklerinin sözünü verdi. Başkan Hasan Bünül; salonda bulunan gençlerden de, girişimcilik üzerine başarılı çalışmaların devam etmesi için söz aldı. Hızla değişen dünyaya adapte olabilmenin yolunun girişimcilik kültürünü geliştirmek olduğuna dikkat çeken Bünül; TOBB Projektör ile girişimcilik ekosistemine gençleri dahil ederek girişimcilik süreci inşa etmeyi amaçladıklarını söyledi. Türkiye’nin üreten ve ihracat yapan genç girişimcilere ihtiyacı olduğundan söz eden Hasan Bünül, “Bize de bu süreçte gençlerin yanında olmak ve onları desteklemek düşüyor. Bu sorumluluk bilinciyle gençlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.


İSO Yönetim Kurulu Üyesi
Hüseyin Çetin

Törende bir konuşma yapan İSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çetin de Türkiye için gençlerin girişimcilik ruhunun ne kadar değerli olduğunun altını çizerek bu bağlamda İSO olarak genç girişimciliğe her platformda verdikleri destekten söz etti. Türkiye’nin genç girişimcileri her zaman teşvik etmesi, geliştirmesi ve koruması gerektiğinin altını çizen Çetin “Bu nedenle gençlerin fikirlerine değer vermek onlarla bu konuda her zaman iletişim halinde olarak bu fikirlerini geliştirmelerini sağlamak gerekir. Bunun, ülkemizin girişimcilik kaynaklarının beslenmesi açısından da çok önemli ve kıymetli olduğunu düşünüyoruz” dedi.


İstanbul İl Milli Eğitim
Müdür Yardımcısı Ömer Avcı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı ise girişimcilik kültürünü öğrencilerimize kazandırarak, düşünen, araştıran, analiz eden ve üreten bir nesil oluşmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti ve “Başarı; sürekli öğrenmek, deneyim kazanmak, denemek, yılmamak ve çalışmak sonrasında geliyor. Gençler, siz doğru yoldasınız, kendinizi geliştirmeye devam edin, başarı sizlerle” diye konuştu.

Webrazzi şirketinin kurucusu Arda Kutsal da; törene katılan gençlere motivasyon konuşması yaparak 2006 yılında şirketini kurduğunda 27 yaşında olduğundan bahsetti ve bugün Avrupa’nın ardından Ortadoğu pazarına açılma hedeflerinin olduğunu söyledi.

KAZANAN PROJELER :

1. PROJE: Göz Kırp Projesi / Pertevniyal Lisesi

PROJENİN AMACI: İletişimini konuşarak veya vücut hareketleri ile sağlayamayan felçli bireylerin günlük hayatta kendilerini ifade etme kolaylığı sağlayan proje ile; felçli bireylerin istekleri, tasarlanan özel gözlük sayesinde yakınlarına aktarılabilecek, kullanılan uygulama sayesinde hastadan alınan verilerin hasta bakıcısına iletilmesi sağlanacak. 

Pertevnial Lisesi’nden Los Pollos Hermanos Takımı: Öğretmen / Esra Gürbüz – Öğrenciler / Yağız Gürarslan, Mehmet Emre Çankaya, Hasan Altan Turan ve Kerem Yazıcı

2. PROJE: Biyomatik Bubil Projesi / Modern Eğitim Koleji

PROJENİN AMACI: Proje kişilerin bitkilerinin durumlarını uygulama aracılığıyla istedikleri zamanda ve istedikleri konumda görmelerine olanak sağlamakta. İnsanların tarlalarındaki bitkilerinde yaşanabilecek olumsuz bir durum, yapay zeka yardımıyla kişiye bildirilecek.

Modern Eğitim Koleji’nden ile Biyomatik Bubil Takımı: Öğretmen / Erdal Hamarat – Öğrenciler / Buğlem Yetkin, Muhammed Bilal Yetkin

3. PROJE: Hackers Games Projesi / TOKİ Halkalı Anadolu İmam Hatip Lisesi

PROJENİN AMACI: Siber güvenlik alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere, oyunlaştırma yolu ile interaktif bir uygulama üzerinden siber güvenlik eğitimleri verilerek, siber güvenlik alanında uzman kişilerin yetiştirilmesi sağlanacak.

TOKİ Halkalı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden T4 Technology Takımı: Öğretmen / İrfan Yavuz – Öğrenciler / Abdullah Dol, Muhammed Barutçu, Eren Sungur, Selman Taşkıran