"Yüzde 4.2'lik Sanayi Endeksi Büyümesi Ekonomiye Moral Olacak"

  • Etkinlikler
tuik-sanayi-endeksi

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan TÜİK'in açıkladığı Haziran-2013 Sanayi Üretim Endeksi'ne ilişkin verilerini değerlendirdi.

"Haziran-2013 Sanayi Üretim Endeksi'ndeki yüzde 4.2'lik artış, son zamanlarda üzerinde stres bulutlarının dolaştığı ekonomimiz için son derece önemli bir moral kaynağı oldu.

Haziran ayındaki veriler, ekonominin yaz aylarına girilmesiyle birlikte olumluya dönüş sinyalleri vermeye başladığını göstermesi açısından önemli.

Bu artışı özellikle ihracat ve iç piyasa beklentilerindeki iyileşmeye bağlayabiliriz. Bir başka deyişle, Sanayi Üretim Endeksi'ndeki pozitif yükselişi, sanayicinin üçüncü çeyreğe ciddi bir hazırlığı olarak değerlendirmek doğru olacaktır.

Çünkü yükselişi tetikleyen en önemli faktörlerden birinin sermaye malı imalatındaki yüzde 13.8'lik artış olduğu görülmektedir. Bu veri, sanayideki yatırım harcamalarında ilk yarıda görülen olumsuz gelişmenin kırıldığını göstermesi açısından çok önemlidir.

Yılın ikinci yarısında iç talepte canlanma biraz daha desteklenirse, 2013 yılı büyüme programındaki yüzde 4'lük hedefin tutturulması mümkün olacaktır.

TÜİK tarafından açıklanan son Sanayi Üretim Endeksi'nin dikkatimizi çeken diğer önemli noktalarını şöyle analiz etmek gerekmektedir.

2013 yılının Haziran ayında sanayi sektörü üretiminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2'lik bir artış gerçekleşti. İmalat sanayiinde de Haziran 2013 artışı yüzde 5,4 olmuştur. Sanayi sektöründe Mayıs 2013'teki yüzde 1 ve imalat sanayiindeki yüzde 1,4'lük artışlardan sonra Haziran ayında sanayideki yüzde 4,2 ve imalat sanayiindeki yüzde 5,4'lük artışlar oldukça olumlu bir gelişmedir. İmalat sanayiinde ana sektörlerden olan motorlu kara taşıtlarında Haziran ayındaki yüzde 12'lik artış da altı ayda bu sektördeki en yüksek artıştır.

2013 yılı ilk çeyreğinde sanayi sektöründe üretim artışı yüzde 2,5 iken ikinci çeyrekteki artış yüzde 2,9'dur. İmalat sanayiinde de 2013 ilk çeyrekte üretim artışı yüzde 4,1 iken, ikinci çeyrekteki yüzde 3,4'lük artışlar 2013 yılı ilk çeyreğindeki GSYH'nın yüzde 3'lük artışının, ikinci çeyrekte de altına inilmeyeceğini göstermektedir.

2013 yılı ilk altı aylık sanayi üretim gelişmesi, 2013 yılı ikinci yarıda iç talepteki gelişmede beklediğimiz hareketlenmeyle birlikte, 2013 yılı için hedeflenen GSYH'daki yüzde 4'lük büyümde umudunu yeniden güçlendirmiş bulunmaktadır."

ERDAL BAHÇIVAN
İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI