İSO’dan KOBİ’lerimize “Nefes” Kredisi

Odamız üyesi KOBİ’lere Aylık %0,99 Faiz Oranlı Kredi İmkanı

Ülke ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere TOBB tarafından, Oda ve Borsaların katılımı ile bir kredi kampanyası başlatılmıştır.

Kampanya çerçevesinde İstanbul Sanayi Odası üyesi KOBİ’lere özel olarak Odamızın katkıları ile 75 milyon TL tutarında kredi hacmi yaratılmıştır.

“Nefes Kredisi” olarak adlandırılan kredi kampanyası kapsamında teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ’lerimize Kredi Garanti Fonu kefil olmakta ve bu proje kapsamında KOBİ’lere %85 oranında Hazine garantili kefalet sağlamaktadır.

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen İstanbul Sanayi Odası üyesi firmalarımız Odamızdan alacakları Faaliyet Belgesi ile Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın tüm şubelerine müracaat edebilirler.

Kredi Kullanım Şartları

  • Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,99’dur (yıllık % 11,88).
  • Kredi vadesi, ilk 6 ay ana para ödemesiz sadece faiz ödemeli, takip eden 12 ay eşit taksit ödemeli olacak şekilde toplam 18 ay’dır.
  • Kredi azami limiti 200.000 TL’dir.
  • Kredilendirmede tüm risk ve teminatlandırma ilgili bankalara ve Kredi Garanti Fonu’na (KGF) aittir. KGF, KOBİ’lere %85 oranında Hazine destekli kefalet sağlamaktadır.
  • Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf, kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlıdır (azami 51 TL).

Başvuru Süreci

  • Kredi başvurusunda bulunmak isteyen İstanbul Sanayi Odası üyesi firmaların öncelikle Odamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli Faaliyet Belgesi temin etmeleri gerekmektedir.
  • Daha sonra firmalarımızın bu Faaliyet Belgesi ile birlikte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın tüm şubelerine başvurarak bankanın talep edeceği kredi evrakları ile Kredi başvurusu müracaatını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
  • Kredi talebi ile ilgili nihai değerlendirme ilgili bankalar tarafından yapılacaktır.

Detaylı Bilgi İçin: İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Strateji
Telefon: 0212 252 29 00 / 310 E-posta: kredi@iso.org.tr