TÜRK EXIMBANK’TAN İHRACATÇILARA YENİ DESTEK PAKETİ

  • Diğer Haberler
türk-exim-bank-02

Birçok kamu kuruluşu gibi Türk Eximbank da koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele kapsamında ihracatçılara yönelik bir destek paketini yürürlüğe koydu. Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde tüm dünyayı saran virüs salgını nedeniyle siparişleri azalan veya iptal olan, ihracat pazarı daralan ihracatçıların bu zor günleri atlatabilmesi için öncelikle faiz ödemelerini ertelerken, reeskont kredilerinin daha önce azami 1 yıl olan kredi vadelerini de azami 2 yıla çıkarıldı. İhracatçının en büyük destekçisi olan Türk Eximbank ihracatçıların üretimlerinin durmaması ve istihdam kaybı yaşamamaları için kredi ve sigorta desteklerine hız kesmeden devam edeceğini ve aldığı tedbirlerle ihracatçıların yanında olmaya devam edeceğini duyurdu. Bankanın bu konuyla ilgili açıkladığı destek paketi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından da üyelerine hemen duyuruldu. İSO’nun bu konuyla ilgili üyelerine yönelik yaptığı bilgilendirme duyurusu şöyle:

“Türk Eximbank, ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde tüm dünyayı saran virüs salgını nedeniyle siparişleri azalan veya iptal olan, ihracat pazarı daralan ihracatçıların üretimlerinin durmaması ve istihdam kaybı yaşamamaları için kredi ve sigorta desteklerine hız kesmeden devam edeceğini ve aldığı tedbirlerle ihracatçıların yanında olmaya devam edeceğini duyurmuştur.

Bu kapsamda,

  • İhracatçılarımızın daralan talepten veya virüsün yayılmasını engellemek için ülkelerin uyguladığı kısıtlamalardan etkilenmemeleri için Türk Eximbank'ın TCMB kaynaklarından ve kendi kaynaklarından kullandırdığı kredilerin vadesi ,Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatılacaktır. Bu bağlamda ihracatçılarımızın faiz ödemeleri de 6 ay ertelenebilecektir.

  • Kısa vadeli kredilerde 2 yıl olan taahhüt kapatma süresi, henüz taahhüdü kapatılmamış olan ve taahhüt süresi dolmasına karşı ceza uygulanmamış olan krediler ile Haziran sonuna kadar kullandırılacak tüm krediler için 3 yıla çıkarılarak ihracatçılara ihracat yapmaları için verilen süre ilave 1 yıl artırılmıştır. Taahhüt kapatma cezalarında da indirime devam edilecek olması ihracatçılara bu sıkıntılı dönemde ilave 1 yıl sürenin yanında maliyet avantajı da sağlayacaktır.

  • Türkiye'nin en uygun maliyetli kredilerinden olan ve ihracatçıların büyük ilgi gösterdiği reeskont kredilerinin daha önce azami 1 yıl olan kredi vadeleri, bu zor dönemde ihracatçılarımızın finansal yüklerini azaltmak için azami 2 yıla çıkarılacaktır.

  • Sigorta limitlerinde alıcıya tanınan vadeler ücretsiz uzatılmıştır. Haziran ayı sonuna kadar alıcı firmaların sigortalı firmalardan talep edeceği 3 aya kadarki vade uzatımlarında sigortalı firmalardan herhangi bir ek sigorta primi alınmayacaktır. Ayrıca sigortalı firmalar tarafından ödenmekte olan sigorta primleri ve alıcı analiz ücretlerinin vadelerinin 30 gün uzatılarak sigorta ürününden yararlanan ihracatçılarımıza kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.

Yapılan açıklamada ayrıca, üretime devam eden ihracatçıların, siparişlerin azalmasından dolayı birikecek stoklarına ilişkin olarak bankanın finansal çözüm üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü bildirilmiştir.