Sanayici, Türkiye Kalkınma Bankası'nı Geri İstiyor

  • Etkinlikler
meskom-ortak-toplanti-kasim-2013-02

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın konuk edildiği MESKOM toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye Kalkınma Bankası’nın kuruluş amacına geri döndürülmesini istedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Toplantısı’nda (MESKOM) Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı konuk eden İstanbullu Sanayiciler, Türkiye Kalkınma Bankası’nın eski işlevine yeniden döndürülmesini ve sanayicinin finansman ihtiyacına yönelik kredi imkanlarını yaratmasını istedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Başçı, ekonominin kırılganlıkları ve Türkiye finans sisteminin gücü ile ilgili sanayicilere bir sunum yaptı.

Konuşmasında Merkez Bankası’nın rezervlerinin gücünden ve bu gücün kaynağından söz eden Başçı, enflasyon konusundaki hedeflerinin tutacağını ileri sürdü. Bunun için özellikle gıda fiyatları ile ilgili bir düzelme olmasını beklediklerini, bu alandaki yüzde 11 olan artışın yüzde 7’ye düşmesini beklediklerini ifade eden Başçı, bunun da yılsonu enflasyonunda bekledikleri gibi bir sonuca yaklaşmalarını sağlayacağını vurguladı.

Toplantıda konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan “Sanayimizi ve sanayicilerimizi desteklemek amacıyla 1975 yılında kurulan Türkiye Kalkınma Bankası, faaliyet alanını daha sonraki yıllarda sanayi dışında değiştirerek bugün kuruluş amacından uzaklaşmış durumdadır” diyerek bankanın günümüz modern bankacılık sistemi içinde ticari bankalarla rekabet edebilecek maliyetle sanayicimize fon sağlaması gerektiğini söyledi.

Bunun sanayiciler olarak güçlerine güç katacağını ifade eden Bahçıvan şöyle dedi: “Türk Eximbank kredileri, ihracatçı sanayi kuruluşlarımızın ihtiyaç duyduğu finansal kaynağa ulaşmada önemli bir mali enstrümandır. Özellikle son dönemde, Merkez Bankamızın kendi kaynaklarından ihracat kredilerini destekleyen bir fon akışı sağlamasını takdirle karşılıyoruz. Gerek doğrudan bankalar gerekse de aracı bankalar vasıtası ile imalat sanayi sektörümüze rekabet gücü kazandıran kredi uygulamalarının uzun vade, uygun faiz oranı ve kolay teminat koşulları ile kullandırılmasına devam edilmesi ihracatçı sanayicilerimiz için elzemdir.

Sanayimizi ve sanayicilerimizi desteklemek amacıyla 1975 yılında kurulan Türkiye Kalkınma Bankası, faaliyet alanını daha sonraki yıllarda sanayi dışında değiştirerek bugün kuruluş amacından uzaklaşmış durumdadır.

Bu bankanın, Eximbank örneğinde olduğu gibi yeniden yapılandırılarak kuruluş amacında olduğu gibi sanayimizi destekleyecek bir yapıya kavuşturulmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Türkiye Kalkınma Bankası’nın günümüz modern bankacılık sistemi içinde ticari bankalarla rekabet edebilecek maliyetle sanayicimize fon sağlaması gücümüze güç katacaktır.

Bunun yanı sıra Türkiye Kalkınma Bankası’nın “seçilmiş” sanayi yatırım alanları öncelikli olmak üzere özel sektöre “yatırım danışmanlığı” fonksiyonu öne çıkarılmalıdır. Yapılacak yatırımların daha enerji verimli, daha çevreci, daha sürdürülebilir olması konusunda uluslararası kuruluşlar ile geliştirilecek işbirlikleriyle edinilecek tecrübe ve bilgi birikimi Türk sanayisinin gelişmesi için kullanılabilir.

Bu konuda TÜBİTAK ile Türkiye Kalkınma Bankası arasında işbirliği geliştirilerek hem teknik hem de finansman alanlarında “sinerji” yaratılabilir, zaten kıt olan kaynaklarımız böylece çok daha verimli kullanılabilir.”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın konuşma metni Attach