Yeni Çalışma Döneminin İlk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı Gerçekleştirildi

  • Haberler
grup55-ortak-toplanti_aralik2018

İstanbul Sanayi Odası (İSO), yeni çalışma döneminin ilk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nı 7 Aralık 2018 tarihinde InterContinental Hotel’de gerçekleştirdi. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da iştirak etti. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda, 11 sektör temsilcisi Ticaret Bakanlığımızın faaliyet alanına giren konularda sanayimizin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin yer aldığı birer sunum yaptı.

Toplantıda Deniz Taşıtları ve Yan Sanayii adına 55. Grup Deniz, Hava ve Demiryolu Ana ve Yan Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Adil Erkoç söz aldı. Erkoç, sektör adına aşağıdaki konulara değindi;

Gemi ve yat ihracatında Türkiye, üretimde kalite ve rekabet gücü açısından yüksek performans göstermesine rağmen son dönemde finansman imkanlarında sıkılaşma ve aracı bankalarla sevk öncesi ihracat kredisi konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle gelen siparişleri kabul edememektedir.  Gemi ve yat ihracatımızı gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında başta Norveç olmak üzere, Avrupa Bankaları Türk bankalarının teminat mektuplarını kabul etmemektedir. Halihazırda, en büyük ihracat pazarımız olan Kuzey Avrupa ülkelerinde mukim müşteriler ile imza aşamasında olan gemi/yat inşa siparişleri, teminat mektubu sıkıntısı nedeniyle bekletilmektedir. Bir kısmı ise başka ülkelerdeki tersanelere kaymaktadır.  Bu olumsuzluk, gemi inşa sektörünün ihracatında trajik azalmalara sebebiyet vermektedir. Çözüm önerimiz ise söz konusu ülkelerin finans sistemi temsilcileri ile konunun istişare edilmesi ve belirli bir büyüklükte kontr garanti hacminin yaratılması yönünde olacaktır.

Deniz Taşıtları ve Yan Sanayii adına 55. Grup Deniz, Hava ve Demiryolu Ana ve Yan Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Adil Erkoç’un yapmış olduğu sunuma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

11. Deniz Tasitlari Sanayii Attach