Beyaz Eşya ve Ev Aletleri Sektörü Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-34grup

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.  

34. Grup Beyaz Eşya Ve Ev Aletleri Sanayii adına toplantıya katılan Meslek Komitesi Başkanı Murat Ernur’un dile getirdiği konulara aşağıda yer verilmiştir. 

  • KDV iade uygulaması ile ilgili sorunlar devam etmektedir. İade süreçlerinin uzun olması firmalarımıza finansman zorluğu ve ek maliyet getirmekte, firmalar zaman zaman borçlu konuma düşebilmektedir. İade süreçlerinin hızlandırılması konusunda yeni adımlar atılmalıdır.
  • Sektörde faaliyet gösteren bazı firmalar ücret ödemelerinde maaşların tamamını değil bir kısmını bordroya yansıtmakta, bu durum hukuka uygun işlem yapan firmalar açısından haksız rekabete yol açmaktadır. Hem iç piyasaya yönelik çalışan hem de ihracat yapan firmaların fiyatlarını olumsuz etkileyen bu durum ülkenin gelir kaybına neden olmaktadır.
  • İmalathanelerde yaygın olarak izinsiz yabancı işçi çalıştırılmaktadır. Çalışanların hakları göz ardı edildiği gibi, firmalar açısından rekabet ortamını bozan bir durum ortaya çıkmakta, devletimiz de vergi kaybına uğramaktadır.
  • Ocak üzeri tüm ürünlerde KKDF kalkmışken, Türkiye’de üretilmeyen 7321.9000.0019 GTİP numaralı ocak üzeri wok gözünden ithalatta hala KKDF alınmaktadır. Bu kapsamda wok gözü ithalatında alınan KKDF kaldırılmalıdır.