Çalışma Bakanlığı İle Sanayiciler, Çalışma Dünyasının Önemli Konuları İçin Buluştu

  • Haberler
grup8-calisma-bakanligi-01

İstanbul Sanayi Odası (İSO), çalışma hayatının önemli konularını konuşmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın (ÇSGB) üst düzey bürokratları ile sanayicileri buluşturan bir toplantı düzenledi. İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, bakanlıktan, ÇSGB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar başkanlığında bir heyet katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet ve İSO Meslek Komiteleri firma temsilcilerinin katıldığı “İSO Meslek Komitelerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili konulara ilişkin görüş ve önerileri” başlıklı toplantıda sanayiciler, çalışma hayatı ile ilgili yaşadıkları zorlukları ve çözüm önerilerini birinci elden Bakanlık yetkililerine aktarma fırsatı buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın yönettiği toplantıya İSO Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede, İSO Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi Kemal Akar da katıldı.

Toplantıda ayrıca 34. Grup Beyaz Eşya ve Ev Aletleri Sanayii sektörünün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın faaliyet alanına giren konuları ve yaşanan sorunları aşağıda yer alan başlıklar altında gündeme getirildi.

İstihdam, İşgücüne Katılım ve Mevzuat

Kadın çalışanları için oluşturulan mevzuatın olumsuz sonuç üretme potansiyeli. Çalışan kadının doğum öncesinde 4 ay, doğum sonrasında da çocuk bir yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni ve ayrıca 6 ay ücretsiz izin hakkı vardır. Bunlara ilave olarak, 6 yaşına gelene kadar çalışan kadına esnek çalışma hakkı verilmiştir. Bu durumda işverenler, kadın istihdam ederken iki defa düşünmektedir. Zira özellikle KOBİ’lerde tüm departmanlar kısıtlı kadrolarla çalışmakta ve 1 kişinin bile uzun bir süre işe gelememesi işyerinde işlerin sağlıklı yürütülmesini imkânsız kılmaktadır. İşveren bu süreçte mecburen yeni bir kişiyi istihdam etme zorunda kalmaktadır. Daha sonra işveren iznini bitirip işe dönen çalışanı ya tazminat vererek işten ayırmak ya da ona hayali de olsa yeni bir iş yaratmak zorunda kalmaktadır. Bu da firmaya ciddi  bir mali, idari ve psikolojik bir yük getirmektedir. Kadın çalışanın maliyeti erkeğe göre çok daha yüksektir. Bu sosyal haklar tanınırken, kadınların korunmasından ziyade çalışma maliyeti arttığından kadın istihdamının önüne geçildiği değerlendirilmektedir.