Çorap Sektörü Gelir İdaresi Bakanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-14grup

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.

14. Grup Çorap Sanayii adına toplantıya katılan Meslek Komitesi Başkanı Bülent İyikülah’ın dile getirdiği konulara aşağıda yer verilmiştir. 

  • Aynı grup firmaları arasındaki KDV iade tutarlarının mahsuplaştırılması için düzenleme yapılmalıdır.
  • Vergi iadelerinde süreç devam ederken memur değişikliği vb. sebeplerle aynı dosya defalarca risk analizine sokulmakta ve buna bağlı olarak da eksiklik yazıları peyder pey gönderilmektedir. Bu durum da zaman ve kaynak israfına yol açmaktadır. (Uygulamada karşılaşılan bir durum olduğu düşünülmektedir. Gündeme getirilebilir)

    Öneri: Firmalar için en önemli zamanlardan biri olan vergi iade süreçlerinde, kurumlarda yaşanan değişiklikler ve sürecin bu sebeplere bağlı olarak uzatılmasını engellemek adına gerekli tedbirleri alarak mağduriyetin önüne geçilmesi gerekmektedir. Mükelleflerle ilgili işlemler adım adım bir sistem üzerinde raporlanarak görevi devralan memura iletilmesi geçiş aşamalarında yaşanan sorunları en aza indirecek olup işlem sürelerini kısaltacaktır.