Metal İşleme, Şekillendirme, Isıl İşlem ve Kaplama Sektörü Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-29grup

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.  

29. Grup Metal İşleme, Şekillendirme, Isıl İşlem ve Kaplama Sanayii adına toplantıya katılan Meslek Komitesi Başkanı Koray Yavuz’un dile getirdiği konulara aşağıda yer verilmiştir. 

  • Vadeli satışlarda bedeli tahsil edilmemiş faturalar gelir olarak kaydedilmekte ve KDV’ler ödenmektedir. Bu konu ile ilgili; vadelerin uzun olmasından dolayı tahsil edilemeyen KDV’nin ödenmesi konusunda zorluk yaşanmaktadır. Bu durum hakkında iyileştirme gerekmektedir.
  • Isıl işlem ve talaşlı imalatta doğrudan soğutma ortamı olarak kullanılan yağlar, akaryakıta katılan solvent ve benzol türü ürünler ile madeni yağlar gibi ÖTV kapsamında tutulmaktadır. Isıl işlem sanayinde kullanılan yağlarda ÖTV uygulaması kaldırılmalıdır.