Sırbistan Tekstil Ve Konfeksiyon Yan Sanayi Sektörel Ticaret Heyeti 23-26 Mayıs 2017

  • Haberler
11grup-sirbistan-ziyareti

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a düzenlenen Sırbistan Tekstil ve Konfeksiyon Yan Sanayi Sektörel Ticaret Heyeti’ne ise, İSO üyesi 10 Türk firmasından 14 firma temsilcisi katılım gösterdi. 23-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılan programda heyete ayrıca, Türkiye’nin Ekonomi Bakanlığı’nı temsilen İhracat Genel Müdürlüğü Tekstil ve Konfeksiyon Ürünleri Dairesi Uzmanı Ahmet Onur Öztürk de eşlik etti. Tekstil ve konfeksiyon yan sanayi üreticileri olan Türk firmalarının, hazır giyim üretiminde büyük potansiyel arz eden Sırbistan pazarındaki ihracatlarını artırmaları hedefiyle gerçekleşen seyahatte katılımcılar, bu ülkenin pazarını yerinde inceleme fırsatı buldular.

Başkanlığını İSO Konfeksiyon Yan Sanayi Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Muharrem Özçelik’in yaptığı heyet 24 Mayıs’ta, Belgrad Sanayi Odası çatısı altında hizmet veren Sırbistan AİA ile ortak düzenlenen b2b görüşme etkinliğine katıldı. Görüşmelerde 12 Sırp firma yer alırken, toplamda 70’den fazla firma görüşmesi ile verimli bir toplantıya imza atıldı.

25 Mayıs’ta ise Sırbistan’ın güneyindeki Niş şehrine geçildi. Burada, Sırbistan’da yatırım yapmış olan bir Türk tekstil firmasının ve hazır giyime yönelik üretim yapan bir Sırp firmasının tesislerine kapsamlı geziler yapıldı. Heyet, 26 Mayıs’ta da, Türkiye’nin Sırbistan Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve Türkiye Sırbistan Büyükelçiliği Müsteşarı Anıl Kayalar ile bir görüşme gerçekleştirerek, Sırbistan’ın yatırımcılara sunacağı fırsatlar ve ülke pazarının genel özellikleriyle ilgili bilgi edindi.