Sektör Raporları / Rehberler

Kitapların mevcut bilgisi için lütfen satın almadan önce +90 (212) 252 29 00 131 / 132 / 133 no'lu numaradan bilgi alınız.

Bakır ve Bakır Alaşımları İmalat Sanayi Sektör Raporu

Sanayide metal ham madde denilince akla ilk gelen ürünler arasında yer alan bakır ve bakır alaşımları yer alıyor. Başta iletkenlik olmak üzere önemli fiziksel özellikleri ve artık hayatımızın her alanını kaplayan elektrik-elektronik ürünlerdeki vazgeçilmezliği ile bakır, tartışmasız bir stratejik öneme sahip. İnsanlığın kullandığı ilk metallerden biri ve ilk alaşım komponenti olması bakırı kadim bir malzeme haline getirirken, önümüzdeki on yıllarda elektrikli araçların ve yenilenebilir enerji üretiminin kazanacağı ağırlık, bakırın değerini geleceğe taşıyor.

Bakır ve Bakır Alaşımları İmalat Sanayi sektör raporumuz, uluslararası standartlarda mamul üretebilen, piyasa ve talep koşullarına uyum gücü yüksek firmalarımızın yer aldığı bu sektörde ülkemizin, büyüyen coğrafyalara yakınlığının yanı sıra teknik bilgi ve deneyimi ile küresel değer zincirlerindeki dönüşümden pay almaya aday olduğunu ortaya koyuyor.

Yayın Tarihi : Ekim 2022 İNDİR

Ayakkabı ve Yan Sanayi Sektör Raporu

2001 yılında başlatılan Küresel Rekabette İSO Meslek Komiteleri Sektör Stratejileri Projesi’ni her yıl yeni sektör raporlarıyla zenginleştirmeye devam ediyoruz. Serinin bu 26. raporunda gündelik yaşamımızın en önemli ihtiyaçlarından birini karşılayan ayakkabı ve yan sanayi sektörünü mercek altına alıyoruz.

Ayakkabı ve yan sanayide önemli bir deneyime sahip olan ülkemiz, çift sayısı bazında Avrupa’nın en büyük imalatçısı konumunda. Rakamlara baktığımızda yalnızca 10 yıl içerisinde 120 milyonlardan 380 milyonlara ulaşan bir üretim performansı görüyoruz. Sektör pandemiyle birlikte e-ticaretin ivme kazanması ve artan dijitalleşmenin sağladığı yeni olanakları da değerlendirerek büyüme potansiyelini daha da artırma çabasında.

Yayın Tarihi : Eylül 2022 İNDİR

Isıl İşlem Sanayi Sektör Raporu

İstanbul Sanayi Odası olarak 20 yılı aşkın süredir sanayimizin rekabet gücünü artırma hedefi ile farklı sektörlere yönelik kapsamlı raporlar yayınlayarak ülkemizin sektörel strateji ve politika arayışlarına destek vermeye çalışıyoruz. Meslek Komiteleri üyelerimiz başta olmak üzere sektör temsilcilerimizin katkılarıyla hazırlanan raporlarımızda, değişen küresel koşullar ve pazar dinamikleri ışığında ülkemizin potansiyelini nasıl daha iyi değerlendirebileceği sorusuna yanıt arıyoruz.

Yayın Tarihi : Mayıs 2022 İNDİR