Sanayi - Üniversite İşbirliği : Sanayi Tezleri

Kitapların mevcut bilgisi için lütfen satın almadan önce +90 (212) 252 29 00 131 / 132 / 133 no'lu numaradan bilgi alınız.

Genişbant Bilişsel Radyo Ağları Tasarım ve Uygulamaları

İstanbul Sanayi Odası ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında, sanayi-üniversite işbirliğinin geliştirilmesi ve akademik çalışmaların ekonomik kalkınmaya katkısının artırılması amacıyla başlatılan “İSO-İTÜ Doktora / Yüksek Lisans Tezlerine Sanayi Desteği” projesi kapsamında yayınlanmıştır. 2011-2014 yılları arasında gerçekleştirilen “Genişbant Bilişsel Ağları Tasarım ve Uygulamaları” başlıklı araştırma, temel olarak kablosuz ağların efektif bir şekilde kullanılmasını amaçlanmıştır.

Yayın Tarihi : Şubat 2015 İNDİR

Termal Yöntemlerle Magnezyum Üretim Teknolojisinin Geliştirilmesi

Bu çalışma; İstanbul Sanayi Odası ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında, sanayi-üniversite işbirliğinin geliştirilmesi ve akademik çalışmaların ekonomik kalkınmaya katkısının artırılması amacıyla başlatılan “İSO-YTÜ Doktora / Yüksek Lisans Tezlerine Sanayi Desteği” projesi kapsamında yayınlanmıştır.

Magnezyum diğer metallere göre yoğunluğunun düşük olmasına rağmen sahip olduğu yüksek mekanik özelikler nedeniyle son zamanlarda aranan bir metal haline gelmiştir. Magnezyum basınçlı dökümde, dökme demirde, elektrokimyasal ve pirometalurji sanayisinde kullanılır. Ayrıca alaşım elementi olarak da geniş bir kullanım alanı vardır.

Yayın Tarihi : Ekim 2013 İNDİR

Mevsimsel Talep Koşullarında Üretim Düzgünleştirme

Her türlü talep ve üretim değişkenliği, üretim sisteminin performansını bozar, sistem içindeki israfları arttırır. Bu çalışma kapsamında, proses endüstrisinde, mevsimsel talep koşulları altında, mümkün olduğu kadar üretimin düzgünleştirilmesine ve çizelgelenmesine, böylece israfların aşırı bir biçimde artmasının engellenmesine çalışılmıştır.

Çalışma, 4 bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde, sırasıyla yalın düşünce, değer akışı haritalandırma ve üretim düzgünleştirme kavramları açıklanmıştır. 4. bölümde ise endüstriyel uygulamaya yer verilmiştir. İlk olarak, çeşitli üretim senaryoları altında uygulama yapılmış sonrasında da sonuçlar sunulmuştur.

Yayın Tarihi : Ağustos 2013 İNDİR