İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” (UR-GE) kapsamındaki projeler ile işbirliği kuruluşları önderliğinde; ihracatın artırılması, sektörel birlikteliklerin kurulmasının desteklenmesi ve bu sayede firmaların küresel rekabet güçlerinin arttırılmasına katkı sunulması amaçlanmaktadır.

Bakanlık, tebliğ kapsamında, 400.000 ABD Dolarına kadar ihtiyaç analizi ve/veya eğitim faaliyetlerini; her bir faaliyet için 150.000 ABD Dolarına kadar en fazla 10 adet yurtdışı pazarlama faaliyetini; her bir faaliyet için 100.000 ABD Dolarına kadar en fazla 10 adet alım heyeti faaliyetini azami %75 oranında desteklemektedir. Bunların yanı sıra firmalar, yıllık 50.000 ABD Dolarına kadar, 3 yıl boyunca alacakları bireysel danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderlerin en fazla %70’i için destek talebinde bulunabilmektedirler.

Kümelenme yaklaşımı ile projede bir araya gelen firmalara yapılacak ihtiyaç analizi ile kümenin ve firmaların mevcut durumları incelenerek; ihtiyaçlarına uygun eğitimler, hedef pazarlar ve bu pazarlara yönelik stratejiler belirlenmektedir. Uygun eğitimler tamamlandıktan sonra firmalar, proje kapsamında alım heyetleri ve hedef pazarlarına yurtdışı pazarlama faaliyetleri düzenleyebilmektedirler.

Dar dokuma, örme, düğme, toka, metal aksesuar, etiket ve fermuar üreticisi firmalarımızın yer aldığı, “İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi”, bu tebliğ kapsamında Odamız tarafından Ekonomi Bakanlığı’na sunularak 2014 yılı Nisan ayı sonu itibariyle onaylanmıştır.

Katılımcı Firmaların Listesi

 1. Ar-Teks Tekstil San.ve Tic.Ltd.Şti.
 2. Çağ-Tek Zamak Düğme ve Giyim Aks.Paz.Tic.Ltd.Şti.
 3. Çetinkaya Kurdele Teks.Ürün.Üret.Paz.San.Tic.Ltd.Şti.
 4. Deridesen Etiket A.Ş.
 5. Ece Fermuar San.Tic..A.Ş.
 6. EMR Fermuar San.Tic.Ltd.Şti.
 7. Etiket San.A.Ş.
 8. İlhan Kalıp Metal Aks.san ve tic ltd şti
 9. Mega Etiket ve Tekstil San. Tic. Ve Ltd. Şti.
 10. Karya Tekstil Sanayi ve Dış ticaret A.Ş.
 11. Öz-el lastik kaytan tic.san.a.ş.
 12. Paşateks Tekstil Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti.
 13. Setko Düğme San.ve Tic.Ltd.Şti.
 14. Şimşekege Etiket ve Matbaacılık Ltd.Şti.
 15. Timay Çıtçıt, Rivet ve Perçin San. Ve Tic.Anonim Şti.
 16. Tunteks Konf. ve Dok.San. ve Tic.A.Ş.
 17. ZİV Metal İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti.

İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi “İhtiyaç Analizi” Toplantısı Gerçekleştirildi

İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi2014 yılı Nisan ayı sonu itibariyle onaylanan, dar dokuma, örme, düğme, toka, metal aksesuar, etiket ve fermuar üreticisi firmalarımızın yer aldığı, “İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi İhtiyaç Analizi” 10.03.2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda sunuldu.

Projenin ilk faaliyeti olan “ihtiyaç analizi”ni yürütecek danışmanlık firmasının açılan ihale sonucunda belirlenmesinin ardından Ağustos ayında proje katılımcısı firmalarınla gerçekleştirilen “1. Odak Toplantısı” ile 2014 yılının Ağustos ayında ihtiyaç analizi çalışmasına başlandı. “İhtiyaç Analizi Faaliyeti” kapsamında anlaşılan danışmanlar proje katılımcısı firmalara ziyaretler düzenleyerek firma profilleri çıkarmış, ayrıca, ülkenin, sektörün ve ürünlerin küresel pazarlardaki verilerinin incelenmesine yönelik araştırma çalışmaları gerçekleştirdi. İlk sonuçlar Aralık ayında gerçekleştirilen “2. Odak Toplantısı” ile danışmanlık firması tarafından proje katılımcısı firmalarla paylaşıldı ve alınan geribildirim doğrultusunda raporda değişiklikler yapıldı. Rapor, 2015 yılı Şubat ayı sonunda yapılan proje eylem anketi ile tamamlandı.

Raporun nihai sunumu 10.03.2015 tarihinde, İSO Ana Hizmet binasında “İhtiyaç Analizi Faaliyeti” kapanış toplantısında yapıldı. Bu toplantıda, küme ve firma analiz raporlarının katılımcılarla paylaşılmasının ardından önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyetler değerlendirildi. Belirlenen eğitim faaliyetlerine en kısa sürede başlanması ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerine yönelik çalışmaların eşzamanlı olarak yürütülmesi planlandı.

UR-GE Firmaları Hedef Pazarlar İçin Eğitimlerini Tamamladı 14-15 Mayıs 2015

İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi

Dar dokuma, örme, düğme, toka, metal aksesuar, etiket ve fermuar üreticisi firmalarımızın yer aldığı, İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesinin ilk eğitimi olan “Hedef Pazarlarda Müşteri Bulma Teknikleri” 4 ve 7 Mayıs 2015 tarihlerinde İSO Odakule’de gerçekleştirildi.

“Hedef Pazarlarda Müşteri Bulma Teknikleri Eğitimi” ile katılımcı firmaların uluslararası pazarlarda potansiyel müşterilere ulaşmaları konusundaki yetkinliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Eğitim faaliyeti ile katılımcılar edindikleri farkındalık ve yetkinlikler ile yeni pazarlar bulma konusunda kendilerini geliştirerek rekabet avantajı sağlayabileceklerdir.

Odamızın yürüttüğü UR-GE projesi ile katılımcı firmaların ihracatının artırılması ve küresel rekabet güçlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler devam etmektedir. Bu kapsamda, 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde “Uluslararası Pazarlarda Ticari İstihbarat ve Hedef Pazar Belirleme” konulu bir eğitim daha düzenlenecektir.

İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi kapsamında “Uluslararası Pazarlarda Ticari İstihbarat ve Hedef Pazar Belirleme” konulu ikinci eğitim 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi. 12 firmamızı temsil eden katılımcılar, ticari istihbarat kanallarının kullanımı ile etkin hedef pazarlar belirleme ve bu pazarlara nokta atışı ihracat yapma konusunda uygulamalı olarak bilgilendirildi.

Ticari bilgi kaynaklarına ulaşım ve kullanım hakkında yetkinlik kazanan katılımcılarla, edinilen becerileri kendi ürünleri için uygulayarak mevcut pazarlar için yeni stratejiler üretme ve potansiyel pazarları değerlendirme çalışması gerçekleştirildi.

İleride düzenlenecek yurtdışı pazarlama faaliyetlerine temel oluşturması maksadıyla düzenlenen eğitimlerin, amacına hizmet ederek firmalarımızın hedef pazar belirleme ve hedef pazarda müşteri bulmaya yönelik yetkinliklerini artırdığı; verimli ve faydalı bulunduğu alınan geri dönümlerle, katılımcı firmalarca da teyit edildi. 

İSO Konfeksiyon Yan Sanayi UR-GE Projesi firmalarına yönelik eğitim faaliyetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda ileri dönemlerde de devam etmesi planlanmaktadır. Küme hedef pazarlarına yönelik planlama ve araştırma faaliyetleri ise hâlihazırda eşzamanlı olarak sürdürülmektedir.

Hedef Pazarlarda Müşteri Bulma Teknikleri Eğitimine Katılan Firmalarımız:

 1. Ar-Teks Tekstil San.ve Tic.Ltd.Şti.
 2. Çağ-Tek Zamak Düğme ve Giyim Aks.Paz.Tic.Ltd.Şti.
 3. Deridesen Etiket A.Ş.
 4. Ece Fermuar San.Tic..A.Ş.
 5. Etiket San.A.Ş.
 6. Karya Tekstil
 7. Mega Etiket ve Tekstil San. Tic. Ve Ltd. Şti.
 8. ÖZ-EL Lastik Kaytan Tic.San.A.Ş.
 9. Paşateks Tekstil Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti.
 10. Şimşekege Etiket ve Matbaacılık Ltd.Şti.
 11. Tunteks Konf. ve Dok.San. ve Tic.A.Ş.
 12. ZİV Metal İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti.