47. Grup Metal Ev ve İşyeri Gereçleri Sanayii Dış Ticaret Bağlamında Sektör Değerlendirme Toplantısı

  • Haberler
grup47-sektor-degerlendirme-01

47. Grup Metal Ev ve İşyeri Gereçleri Sanayii Meslek Komitesi’nin organizasyonunda gruba mensup üyeler ve sektördeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile 21 Kasım 2019 tarihinde, İSO Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda, “Dış Ticaret Bağlamında Sektörün Değerlendirilmesi” konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı, 47. Grup Metal Ev ve İşyeri Gereçleri Sanayii adına İSO Meclis Üyesi Fikret Kaya’nın açılış konuşması ile başladı. Kaya, ortak sorunların gündeme alınması ve bu sorunlara çözüm bulunması noktasında bu toplantıları önemsediklerini ifade ederek, meslek komitesinin Mesleki Eğitim Projesi başta olmak üzere yapmakta olduğu faaliyetler ile ilgili üyelere bilgi aktardı.

İSO Meclis Üyesi Fikret Kaya
İSO Meclis Üyesi Fikret Kaya

Açılış konuşmasından ardından İhracat Genel Müdürlüğü Markalaşma ve Ar-Ge Destekleri Dairesi Ticaret Uzmanı İbrahim Kumaş Ticaret Bakanlığı’nın ihracata yönelik destekleri ile ilgili konuşmacılara detaylı bilgi aktardı. İthalat Genel Müdürlüğü Sanayi II Dairesi Ticaret Uzmanı Haydar Koçak ise metal eşya sektörüne yönelik ithalat politikaları ve denetim süreçleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıda son sunumu Gümrükler Genel Müdürlüğü Mevzuat ve Denetim Raporları Dairesi Ticaret Uzmanı Meltem Asarkaya gümrük rejim mevzuatı ve uygulamaları ile ilgili gerçekleşti. Sunumların ardından devlet destekleri, ithalat politikaları ile ilgili yoğun geçen soru cevap bölümü ve katılımcıların sektörün sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile ilgili değerlendirmeleri ile toplantı sona erdi.

Söz konusu toplantıda yapılmış olan sunumlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gümrükler Genel Müdürlüğü Attach İhracat Genel Müdürlüğü Attach İthalat Genel Müdürlüğü Attach Sunu2 Attach