Yeni Çalışma Döneminin İlk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı Gerçekleştirildi

  • Haberler
grup10-ortak-toplanti_aralik2018

İstanbul Sanayi Odası (İSO), yeni çalışma döneminin ilk Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nı 7 Aralık 2018 tarihinde InterContinental Hotel’de gerçekleştirdi. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da iştirak etti. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda, 11 sektör temsilcisi Ticaret Bakanlığımızın faaliyet alanına giren konularda sanayimizin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin yer aldığı birer sunum yaptı.

Toplantıda Tekstil Ürünleri ve Giyim Eşyaları Sanayii adına 10. Grup İplik Sanayii, 11. Grup Tekstil Terbiye, Boya, Baskı Sanayii, 12. Grup Örme Kumaş Sanayii, 13. Grup Dokuma Kumaş Sanayii, 14. Grup Ev Tekstili, Brode, Dantel, Nakış ve Dokunmamış Ürünler Sanayii, 15. Grup Konfeksiyon Yan Sanayii, 17. Grup Dış Giyim Sanayii, 18. Grup İç Giyim Sanayii, 19. Grup Triko Giyim Sanayii, 20. Grup Çorap Sanayii meslek komitelerini temsil etmek üzere İSO Meclis Üyesi Süleyman Orakçıoğlu söz aldı. Orakçıoğlu, sektör adına aşağıdaki konulara değindi;

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin 2018-32/48 sayılı tebliğde yapılan düzenleme ile ihracat bedellerinin yurda getirilmesi ile ilgili süre 180 günü geçememekte ve söz konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunluluğu bulunmaktadır. Sektörün ham madde girdilerinin döviz üzerinden olduğu göz önünde bulundurularak ihracat bedelinin döviz cinsinden hesapta tutabilme serbestisi sağlanmalıdır. Ayrıca yurt dışında mağazası bulunanlar firmaların oradaki stokları ve satış takvimleri göz önünde bulundurularak 180 gün konusunda esneklik yaratılmalıdır. Dahilde İşleme Rejimi kapsamında kapama işlemleri sırasında yanlış ve eksik fire oranları ya da usul hataları sebebiyle, Gümrük Çıkış Beyannamelerinde ihracat yapıldığı ve üretici yazıldığı halde Bakanlık bu dosyaları kapatmıyor veya çok yüksek miktarda cezalar kesmektedir. Çözülmesi uzun zaman olan uygulamadaki bu sorunlar, Dahilde İşleme Rejimi kullanımını azaltmaktadır.

Tekstil Ürünleri ve Giyim Eşyaları Sanayii adına İSO Meclis Üyesi Süleyman Orakçıoğlu’nun yapmış olduğu sunuma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

03. Tekstil Ürünleri Sanayi Attach